Uvedené vyšetření využíváme v diagnostice cévně-neurologických onemocnění.
Naše ambulance je však neprovádí !

 

Co je perimetrie a na jakém principu perimetrie pracuje?
Perimetrie je metoda, umožňující vyšetření rozsahu zorného pole, jeho omezení nebo výpadky (skotomy). Podle umístění a charakteru skotomů lze určit, která část oka nebo zrakové dráhy je poškozena. Opakované perimetrické vyšetření je důležité pro ověření účinnosti léčby nebo sledování postupu nemoci. K vyšetření zorného pole se používají přístroje zvané perimetry. V jednotlivých částech zorného pole zobrazují různě velké barevné testovací značky, které oko pacienta registruje. Původní perimetry se skládaly z otáčivé konstrukce se značkami (tzv. kinetická perimetrie). Moderní, přesnější přístroje využívají počítač. Výsledky se zaznamenávají do speciálního grafu.


Je třeba se vyšetření obávat?
Vyšetření se není třeba obávat, je naprosto nebolestivé. Není ani nepříjemné. Jen vyžaduje pacientovu spolupráci a soustředěnost.

Co je potřeba udělat před vyšetřením?
Není nutná speciální příprava a pacient může před vyšetřením normálně jíst, pít a užívat své léky.

Jak vypadá vlastní vyšetření?Vyšetření perimetrem
Vyšetření vyžaduje spolupráci pacienta. Ten se posadí k perimetru, opře bradu o stojan a podle instrukcí laborantky si zakryje jedno oko a druhým se zaměří přímo před sebe.
Při kinetické perimetrii se na otočné konstrukci zobrazují různě veliké barevné značky. Vyšetřující začne pohybovat vybranou značkou směrem do kraje nebo naopak z kraje do centra.  Pacient ohlásí moment, kdy značku přestane vidět nebo naopak kdy ji poprvé uvidí.  Vyšetřující zanese danou polohu do grafu. Potom stejným způsobem následuje vyšetření druhého oka. Tak lze otestovat celý rozsah zorného pole.
U počítačové perimetrie pacient jedním okem  fixuje pomyslný bod před sebou. Na obrazovce se v různých částech zorného pole náhodně objevují barevné značky různé intenzity. Vždy, když takovou značku pacient uvidí, tak stiskne určené tlačítk
o. Počítačový program výsledky vyhodnotí a zanese do grafu.  Lékař z nich potom může posoudit přesnou velikost a tvar případného defektu.

Kdy bude výsledek?   Výsledek vyšetření je k dispozici ihned.

Je nějaké omezení po vyšetření?   Po vyšetření neplatí žádná omezení.

Jaká jsou alternativní vyšetření?     Perimetrii  zatím není možné nahradit jiným vyšetřením.

 

                                 Oboustranný výpadek zevního zorného pole                              Oboustranný výpadek levého zorného pole
TOPlist