Uvedené vyšetření využíváme v diagnostice cévně-neurologických onemocnění. Naše ambulance je však neprovádí !
 
Co je  CT
Je to nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí které může lékař prohlédnout vnitřní orgány lidského těla. Poskytuje odborníkovi důležité informace například o mozku, tepnách a žílách, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech.
 
Jak CT pracuje
Počítačová (computerová) tomografie kombinuje klasické rentgenové vyšetření s počítačovým systémem, který informace zpracovává. Snímek se  neexponuje na rentgenový film (jako u obyčejného RTG vyšetření), ale je matematicky spočítán a zobrazen do nejmenších detailů. Tělo je tak "rozřezáno" na tenké pláty a lékař vidí každý kousek zobrazované tkání.
 
CT angiografie
CT angiografie je neinvazivní metoda, kdy po aplikaci jodové kontrastní látky do periferní žíly (nejčastěji v loketní jamce) se zobrazí tepenné nebo žilní řečiště požadované lokalizace.
Je třeba se vyšetření obávat?
Ne. Vyšetření je nebolestivé a dávka rentgenového záření je bezpečná. Možné komplikace mohou nastat pouze v případě, že má pacient alergii na některou z látek, které se mohou při vyšetření podávat. Na tyto situace je však personál obsluhy spolu s lékařem připraven.
 
 
  Těhotenství nebo jeho předpoklad je třeba ohlásit lékaři!
  Je třeba lékaře informovat o známých alergiích a onemocnění ledvin!
 
 
Při alergii na kontrastní látku je nutná speciální medikamentozní příprava a dohled anesteziologa. Pokud je to možné, volíme v tomto případě raději jinou diagnostickou metodu (např. MR angiografii)
 
Co před vyšetřením udělat?
Ošetřující lékař zpravidla pacientovi sdělí opatření před vyšetřením. Pokud je plánována aplikace kontrastní látky (např. při angiografii), bude třeba, aby se pacient na vyšetření dostavil nalačno. Je možné pít vodu a užívat nezbytné léky. U diabetiků je potřeba úměrně snížit dávky insulínu. Pokud má pacient alergii, pak dostane od indikujícího lékaře premedikaci (např Dithiaden, Prothazin). Po tomto léku platí krátce zákaz řízení motorových vozidel a obsluhování strojů, neboť  léky snižují pozornost. K samotnému vyšetření se doporučuje přijít ve volném oděvu, bez zipů a jiných kovových součástí.
 
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Pacient leží na vyšetřovacím stole, nad ním je prstenec CT přístroje ("tunel"). Prstenec se bude pohybovat podle vyšetřované oblasti. Po celou dobu je pacient v kontaktu s personálem, který jej instruuje. Vyšetření je zcela nebolestivé a podle typu vyšetřované oblasti trvá 10-20 minut.  Bude-li to k vyšetření nutné, může laborantka v průběhu vyšetření podat kontrastní látku do žíly. Ani to nebolí více než běžný odběr krve. Kontrastní látka se z těla během krátké doby odbourá.
  
Co bude po vyšetření?
Po vyšetření není třeba dodržovat nějaký speciální režim. Pouze v případě, že byl podán Dithiaden nebo Prothazin, nesmí pacient několik hodin řídit ani obsluhovat stroje.
 
Kdy bude výsledek?
Výsledek se ihned při vyšetření ukládá. Všechny obrázky zpracuje počítač a  potom je zhodnotí radiolog specialista. Vyšetření bývá  vyhodnoceno většinou ihned, nejpozději do druhého dne.
 
Alternativní a doplňková vyšetření
CT vyšetření je dnes naprosto rutinní záležitostí. Přesto se může stát, že z nějakých důvodů je nelze použít. Jako alternativa slouží např. ultrazvuk nebo magnetická rezonance.
 
                       

 

TOPlist